Dünya Sanat Günü’nü kutlamak için 3. defa tekrar bir araya geliyoruz. Sanat ve sanatçının her an “şüpheli” ve hatta “persona non grata” (istenmeyen kişilik) ilan edilebildiği ülkemizde, bizler ısrarla dünyaya sanat penceresinden bakmaya devam ediyoruz. Sanata inanıyor ve güveniyoruz. Faşizme, sansür ve baskılara, her türlü alçaklığa karşı bizler sanata, sanatçının ödünsüz dürüstlüğüne, cesaretine, yol göstericiliğine, halkına aydınlanma öncülüğü yapabilme kapasitesine inanıyoruz.

Dünya Sanat Günü - Kartal Belediyesi Sokak SergisiEnder olarak bir ülke özgürlüklerin bu kadar ezildiği bir dönem yaşar.  Maalesef 2000’lerin Türkiyesi, 2. Dünya Savaşı sonrası bile görülmemiş demokratik bir alan ve kan kaybı yaşıyor. Gerek medyada, gerek sanatsal ifade özgürlüğünde, gerek çağdaş yaşam alanlarında köşelere sıkıştırılmaya çalışılan aydın insanlarımızın, daha bu ülkede yapacakları çok büyük mücadeleler olduğu son aylarda ve günlerde yine kanıtlandı. Yurdun her yerinde sanatçı ve aydınlarımızın bu dik duruşlarına devam edeceklerine inanıyorum.

Dünyanın bir sanat gününü aynı anda kutlayabilmesi ve dünya sanatçılarının bu vesileyle -her gün giderek artan bir şeklde- kalbinin beraber atması çok güzel bir duygu. Bu tarihi günün dünyaya Türkiye kaynaklı bir proje olarak sunulabilmiş olması tabii ki bizler için ayrı bir güzellik. Türk sanatçılarının giderek dünyaya yayılan güçlü seslerine paralel bir gelişme oldu bu.

Dünya Sanat Günü kutlamalarından karelerDünya Sanat Günü’nün yurdun her yerinde benimsenmiş olması ve İstanbul dışında başta Ankara, İzmir, Sinop, Eskişehir gibi birçok farklı kentimizde kutlanması bizler için büyük bir sevinç ve gurur kaynağı. Katkılarını sunan tüm kişi ve kurumlara teşekkürü burada borç biliriz.

Ayrıca benim Ankara kökenli bir sanatçı oluşum, ilk 11 yılımı Başkent’te yaşamış olmam hiçbir zaman unutamadığım bir gerçek. Ankara insanı aydınlık, dost ve yapıcı kimliğiyle, daima çağdaş Türkiye’nin ana nabzını temsil etmiştir. Değerli Ankara halkının Belediye seçimleri oylarının  dürüstçe sayılarak sonucun açıklanması için yaptıkları gurur verici direniş, belleğimizde unutulmaz yerini aldı.  Başkentimizde Sanat Yapım başta olmak üzere Dünya Sanat Günü’ne ve UPSD’ye destek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Bu yıl UPSD tüm kariyer üzerinden Onur ödülünü Ankaralı sanatçımız Kayıhan Keskinok’a veriliyor. 90 yaşında hala heyecanla her gün resim yapmaya devam eden bu değerli ustamızın içindeki sanat ateşinin 100. yaşında da yanacağına inanıyoruz. Kendisine Türk sanat ortamı olarak ne kadar teşekkür etsek azdır…

Yılın sanat adamı ödülünü ise sanat ve düşünce hayatımıza büyük değerler katan, felsefe ve estetik konusunda uzman, 90 yaşını aşmış olan değerli hocamız Prof. Dr. İsmail Tunalı’ya vermek bizim için ayrı bir onur.

Dünya Sanat Günü kutlamalarından karelerBu vesileyle demokrasiye, çok sesliliğe, sanat ve sanatçıya daima en büyük desteği vermiş olan Kadıköy Belediyesi’ne her zamanki gibi candan şükranlarımızı sunar, kendileriyle sanatı ve sanatçıları destekleyici işbirliğimizi kurumsal olarak sonsuza dek sürdüreceğimize olan inancımızı tekrarlar, şükran, sevgi ve saygılarımızı kendilerine ve sizlere sunarız.
Bedri Baykam
UPSD-BAŞKAN

No Responses to “SEVGİLİ SANATSEVERLER”

Leave a Comment